MEET THE TEAM

Mr P Urry

Head teacher

Leader of Learning

.Executive Head teacher

Miss M Hodgson

Assistant Head teacher 

SENDco 

Inclusion leader

 MEET THE TEAM

Mr T Elcock

Deputy Head teacher - Willow KS1 & EYFS

Curriculum and Data Leader.

..

Miss L Hurley

School Business Manager

Health & Safety

Resources leader

 MEET THE TEAM

Mrs D Waterhouse

Deputy Head teacher - Sycamore KS2

DSL Lead

Welfare Leader

ADMINISTRATION TEAM

Miss D Howarth

Senior Administrator (Finance)

Mrs L Tyman

Administrator for Willow

Miss H Byrne

Administrator for Sycamore

NURSERY - SAPLINGS & WEAVERS

Mrs S Noreen

Early Years Practitioner - Saplings Nursery (2 Year olds)

Miss A Bibi

Early Years Teaching Assistant - Saplings Nursery (2 Year olds)

Mrs C Fisher

 Teacher - Weavers Nursery (3 Year olds)

RE leader/ English Leader 

Miss Z Hajee

Early Years Teaching Assistant - Saplings Nursery (2 Year olds)

Ms R Irish

Early Years Teaching Assistant - Saplings Nursery (2 Year olds)

Mrs L Hirst

 Teaching Assistant - Weavers Nursery (3 Year olds)

. 

Mrs A Meherban

Early Years Teaching Assistant - Saplings Nursery 2 Year olds)

Ms N Akhtar

Early Years Teaching Assistant - Saplings Nursery (2 Year olds)

Ms N Ali

 Teaching Assistant - Weavers Nursery (3 Year olds)

RECEPTION - TWISTERS & SPINNERS

Mrs J Spring

 Teacher - Spinners

Geography & History Leader

Early Year Parental links leader

Miss K Wilson

 Teacher - Twisters

EYFS Leader

Science Leader

Mrs M Hussain

 Teaching Assistant - Spinners

.

.

Miss T Midgley

Teaching Assistant - Twisters

.

Mr J Tancos

EAL Support

.

.

Mrs J Begum

 Teaching Assistant - Twisters

YEAR 1 - HOCKNEY & DELIUS

Mrs E Hare

Teacher - Delius

Keystage 1 Leader

Maths Leader

Miss B Bartlett

Teacher - Hockney

NQT

Mr D Kerr

Teacher - Delius

Mentoring

.

Ms S Naz

HLTA and Teaching Assistant - Hockney

Mrs S Hussain

Teaching Assistant - Delius.

.

.

YEAR 2 - FORSTER & LISTER

Miss A Craig

Teacher - Lister

MFL leader

Mrs S Horsford

Teacher - Lister

Phonics Leader/ Worship leader

Miss S Khanum

Teaching Assistant - Lister

.

Miss K Sierecka

Teaching Assistant - Lister

YEAR 3 - BRONTE & HAWORTH

Mrs S Sabir

Teacher - Haworth

Computing leader

Miss D Terrelonge

Teacher - Bronte

Geography/History leader

Miss F Malik

Teaching Assistant - Haworth

.

Mrs P Ijaz

Teaching Assistant - Bronte

YEAR 4 - McMILLAN & PRIESTLEY

Mrs K Haines

Teacher - McMillan

Art & DT leader (UPS)

Miss S Storey

Teacher - Priestley

Maths leader (TLR)

Students leader (UPS)

Mrs T Firth

SEN - Priestley

.

Mrs S Begum

Teaching Assistant - McMillan

.

Miss M Scarfe

Teaching Assistant - Priestley

Miss C Grady

Teaching Assistant - McMillan

.

Mrs K Townend

Teaching Assistant - Priestley

First Aid

.

YEAR 5 - SALTS & JOWETT

Mrs L Borcherds

Teacher - Salts

RE leader (UPS)

Miss A Wright

Teacher - Jowett

PSHE leader (UPS)

Mr A Heathcote

PE and school council leader (UPS)

Lower Key Stage 2 Leader

Mr B Ismail

Teaching Assistant - Jowett

Mr D Calcraft

Teaching Assistant - Salts

.

YEAR 6 - APPLETON & CARTWRIGHT

Miss H Loughlin

Teacher - Cartwright

English leader

Mr J Thorpe

Teacher - Appleton

Music, Science leader

Miss S Khanum

Teaching Assistant - Cartwright

.

Miss S Saleem

Teaching Assistant - Appleton

Librarian

Mrs L Adamson

SEN - Cartwright

.

Miss E Rowe

SEN - Appleton

 NON CLASS BASED STAFF

Miss J Halliday

ICT Support

Unqualified Teacher ICT PPA Cover

Mrs A O'Brien

HLTA

PPA, SALT & Medical

Mrs M Powell

Parental Involvement Worker

.

Ms M Maloney

Woodlands (Sycamore) Nurture and Behaviour

Attendance

Miss M Scarfe

Woodlands (Sycamore) Nurture and Behaviour

.

Mrs J Boocock

Woodlands (Willow) Nurture and Behaviour

.

Miss M Molina

Woodlands (Willow) Nurture and Behaviour

Mrs P Weaver

Lunchtime Supervisor

Mrs N Akhtar

Lunchtime Supervisor

Mr P Carter

Caretaker

Mr R Powell

Site Manager